Jak wybrać dobrego geodetę?

Pomoc profesjonalnego geodety może okazać się niezbędna, gdy planujemy budowę nieruchomości. Na poszczególnych etapach jej realizacji, fachowiec powinien opracować dla nas mapę do celów projektowych, wytyczyć konkretne obiekty, a także zająć się inwentaryzacją powykonawczą. Co za tym idzie, decyzji o jego wyborze nie należy podejmować zbyt pochopnie. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry geodeta?

 

Czym kierować się przy wyborze geodety?

Fundamentalną kwestią, która powinna zaważyć na naszej decyzji, są odpowiednie uprawnienia zawodowe. Geodeta zdobywa je, zdając egzamin państwowy. Warto jednak zaznaczyć, że takowe kwalifikacje nadawane są w siedmiu, różnych zakresach, sprecyzowanych w ustawie Prawo Geodezyjne i Kartograficzne. Tym samym, uprawnienia poszczególnych fachowców mogą się od siebie różnić. Uprzednio należy koniecznie dowiedzieć się, jakie kwalifikacje powinien posiadać zatrudniony przez nas geodeta, aby mógł legalnie wyświadczyć nam konkretne usługi.

Gdy szukamy profesjonalisty, który ma wyświadczyć nam standardowe usługi z zakresu prac geodezyjnych, najczęściej wymagane są tylko zakresy 1 i 2, czyli:

  • geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne,
  • rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych.

Warto podkreślić, że brak odpowiednich kwalifikacji może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając geodetę, z którym będziemy współpracować, jest z pewnością także jego doświadczenie zawodowe. Specyfika pracy fachowca z tej dziedziny wymaga ogromnej wiedzy i dokładności podczas wykonywania konkretnych zadań. Bogate doświadczenie zawodowe zmniejsza ryzyko pojawienia się błędów podczas pomiarów, które mogłyby przysporzyć nam wielu problemów na późniejszym etapie realizacji inwestycji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto również zapoznać się z opiniami dotyczącymi danej firmy, czy też konkretnego fachowca. Warto uprzednio dowiedzieć się, w jakim czasie wykonuje on zlecone prace, a także zapoznać się z ceną jego usług, aby skalkulować opłacalność naszej inwestycji.

Tym, co również powinniśmy wziąć pod uwagę, jest również znajomość konkretnego terenu. Przykładowo, lokalny fachowiec z Gliwic z pewnością będzie lepiej poruszał się na polu urzędniczym a to może mieć wpływ na proces budowy naszej nieruchomości na terenie tego miasta.

Niezwykle istotny jest również sprzęt, którego podczas pracy używa geodeta. Ważne jest, by był on nowoczesny, ponieważ dzięki temu sporządzane pomiary będą znacznie bardziej precyzyjne. W kontakcie z nowymi technologiami z pewnością znacznie lepiej poradzą sobie młodzi i doświadczeni geodeci.

 

Cena usług geodezyjnych

Biura geodezyjne zazwyczaj nie posiadają sztywno określonego cennika świadczonych usług. Klienci traktowani są indywidualnie i dla każdego sporządzana jest osobna wycena. Jest ona uzależniona od czynników, takich jak:

  • stopień trudności terenu oraz pomiaru,
  • nakład prac,
  • czas realizacji prac,
  • stan prawny nieruchomości.

 

Gdzie szukać dobrego specjalisty?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z opiniami rodziny, bądź znajomych, którzy w przeszłości mogli mieć styczność z fachowcem bądź biurem, oferującym profesjonalne usługi geodezyjne. Zatrudnienie zaufanego specjalisty wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem, co za tym idzie − możemy być spokojni o to, że zlecona mu praca zostanie wykonana rzetelnie. Szczególnie zachęcamy, aby zapoznać się z ofertą usług naszego biura - Wektor. Gwarantujemy, że wszelkie zlecone nam zadania zostaną wykonane z należytą precyzją, wynikającą z wieloletniego doświadczenia w tej branży. Naszym klientom zapewniamy również niezwykle atrakcyjne warunki cenowe.

O nas

Specjalizujemy się w dostarczaniu usług geodezyjnych na terenie Gliwic, Tarnowskich Gór oraz sąsiednich miast. Doskonale znamy specyfikę regionu, dzięki czemu wszelkie prace możemy wykonać sprawnie i bardzo precyzyjnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Wektor Olaf Hazelbusz

Skontaktuj się z doświadczonym biurem geodezyjnym na Śląsku. Wykonamy dla Ciebie pełny zakres usług związanych z geodezyjną obsługą inwestycji. Zapewniamy fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy.

tel.: +48 505-125-587

email: olaf.wektor

ul. Gliwicka 35

42-600 Tarnowskie Góry

Formularz kontaktowy