Sprzęt wykorzystywany przez geodetów

Różnego rodzaju prace, które są zlecane geodetom, wymagają użycia specjalistycznych sprzętów, a niejednokrotnie także i nowoczesnych technologii satelitarnych, które gwarantują najwyższą precyzję wykonywanych pomiarów oraz prawidłowe sporządzenie dokumentacji geodezyjnej, a tym samym - pełne zadowolenie klientów.

 

Jakich urządzeń używają geodeci?

Geodeta, aby zwiększyć efektywność swoich działań, każdorazowo musi dobrać odpowiedni sprzęt do aktualnie realizowanego zlecenia. Jednak musi on wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj pomiarów, jakie będzie wykonywać, ale także warunki pogodowe - przy niesprzyjających, warto wybierać przyrządy charakteryzujące się większym zasięgiem. Należy mieć świadomość tego, że dobór sprzętu determinuje, to czy wykonywane przez geodetę pomiary będą prawidłowe, gdyż różne urządzenia, mogą dawać odmienne wyniki pomiarów.

Od geodetów podczas wykonywania pomiarów wymaga się przede wszystkim precyzji.  Dlatego też współcześnie tworzy się coraz to bardziej zaawansowane przyrządy, które są z powodzeniem wykorzystywane nawet do najbardziej złożonych prac, wymagających wykonywania skrupulatnych, a zarazem niezwykle skomplikowanych pomiarów. Do narzędzi niezbędnych w pracy każdego geodety zalicza się:

 

Tachimetr

Tachimetry są wykorzystywane do sporządzania pomiarów kątów pionowych i poziomych, a także odległości między konkretnymi punktami. Są to urządzenia charakteryzujące się bardzo dużą dokładnością, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku pomiarów dotyczących położenia danych punktów terenowych.

Aktualnie coraz częściej geodeci wybierają tachimetry elektroniczne, które zapewniają automatyzację pomiarów.

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii aktualnie tachimetry bardzo często są wyposażane w specjalistyczne oprogramowania, które umożliwiają m.in. stałe połączenie urządzenia z biurem geodezyjnym, a tym samym regularne aktualizowanie danych.

 

Teodolit

Urządzenie to służy do mierzenia kątów pionowych i poziomych. Bardzo często używa się go podczas prac budowlanych. Przyrząd, dzięki lunecie umieszczonej na ruchomym korpusie, sprawnie odczytuje kierunki pionowe i poziomowe, co umożliwia wykonanie, zarówno dokładnego pomiaru terenowego, jak i precyzyjne wytyczanie obiektów.

 Teodolity występują w dwóch odmianach: elektronicznej i optycznej.

 

Niwelator

Niwelator jest wykorzystywany do wykonywania pomiarów różnic wysokościowych, występujących między konkretnymi punktami. W celu przeprowadzenia dokładnych pomiarów, do urządzenia należy dokupić trójnożny statyw, na którym przyrząd musi zostać odpowiednio zamocowany.

Niwelatory bardzo często wykorzystuje się w przypadku prac drogowych, budowlanych, a także podczas kontroli geodezyjnych.

 

Dalmierz

Jest to przyrząd, który niezwykle usprawnia pracę każdego geodety. Umożliwia on dokładne zmierzenie określonej odległości, przy czym jego użytkowanie nie wymaga pokonywania tej odległości.

 

Geodezyjny odbiornik GPS

Dzięki urządzeniu GPS geodeta może precyzyjnie wyznaczyć współrzędne zarówno obiektów ruchomych, jak i nieruchomych. Wiele osób wykonujących ten zawód decyduje się na zakup takiego sprzętu z powodu wysokiej dokładności, a także automatyzacji pomiarów, które za jego pomocą mogą być dokonywane. Tym samym, wykorzystywanie odbiornika GPS zwiększa efektywność prac geodezyjnych, co przekłada się na sprawną realizację danego zlecenia. Co więcej, geodeta korzystający z tego urządzenia nie jest uzależniony od pogody, ponieważ GPS doskonale pełni swoje funkcje również w niesprzyjających warunkach.

O nas

Specjalizujemy się w dostarczaniu usług geodezyjnych na terenie Gliwic, Tarnowskich Gór oraz sąsiednich miast. Doskonale znamy specyfikę regionu, dzięki czemu wszelkie prace możemy wykonać sprawnie i bardzo precyzyjnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Wektor Olaf Hazelbusz

Skontaktuj się z doświadczonym biurem geodezyjnym na Śląsku. Wykonamy dla Ciebie pełny zakres usług związanych z geodezyjną obsługą inwestycji. Zapewniamy fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy.

tel.: +48 505-125-587

email: olaf.wektor

ul. Gliwicka 35

42-600 Tarnowskie Góry

Formularz kontaktowy